MHP
MHP Informacje
Design: studiobakalie.pl
Pola
Negri
(Apolonia Chałupiec, ur. 1897 r. w Lipnie, zm. 1987 r.)

Była gwiazdą filmową międzynarodowego formatu. Jej kariera rozkwitła w Hollywood, gdzie stała się jedną z największych sław kina niemego.

Ta pochodząca z ubogiej polskiej rodziny aktorka u szczytu kariery otaczała się luksusem. Była uosobieniem sukcesu "w amerykańskim stylu": w latach 1923-28 zarobiła sześć milionów dolarów, co uczyniło ją najbogatszą aktorką w Hollywood. Lubiła epatować wystawnym stylem życia i ekstrawagancjami, odważnie kreowała swój image.

Sławę przyniosły jej role kobiet niszczycielskich, uwodzicielskich, emanujących "mrocznym seksapilem". Do tego wizerunku nawiązywał jej styl w życiu prywatnym. Tworzyły go odważne, nieco przerysowane stroje w ciemnych lub nasyconych kolorach i mocny makijaż, podkreślający jej wyrazistą urodę.

Miała ogromny wpływ na rozwój tendencji w modzie: jej fryzura w stylu chłopczycy była kopiowana przez wyemancypowane kobiety na całym świecie. To ona po raz pierwszy użyła czerwonego lakieru do paznokci i założyła sandały na gołe stopy, co wówczas budziło sensację. Dziennikarzy przyjmowała w połyskujących, jedwabnych piżamach, otaczając się tajemniczym zapachem kadzideł. Wizerunek kusicielki dopełniały liczne doniesienia o jej głośnych romansach z największymi gwiazdami światowego kina, Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino, zwanym "kochankiem wszech czasów".